İmalat Yontemlerine Göre Standlar

İmalat yontemlerine göre standlar

Standlar imalat yöntemlerine göre 2 gruba ayrılırlar. Kalıplı ve Kalıpsız standlar Burada bilinmesi gereken unsur Kalıplı standlar her zaman için belli miktarda adetin altında arz edilemezler. Çünkü bu grupta kalıp maliyeti oldukça yüksek olup adet arttıkça ters orantılı olarak maliyet düşer. Hammadde oldukça düşük maliyettedir. İmalat hızı Kalıpsız İmalatla kıyaslanamayacak şekilde hızlıdır. Çıkan sonuç detaylardan mahrum olduğu için genellikle pek iç açıcı olmamakla beraber ucuz ürün satan veya belli bir satış oranını yakalayıp reklama ihtiyacı olmayan firmalar bu tarz standları tercih edebilirler. Piyasada genelde imalatçının büyüklüğüne göre siparişe başlama adedi  minimum 500 dür. Fakat 500 adetlik bir kalıplı imalatın stant başı maliyeti aşağıya tatmin edecek ölçüde çekmediği bir gerçektir. Gerçek bir fiyat farkı için en az 2500 civarında üretim yapılması gerekmektedir. Başka bir deyişle Kalıpsız imalatta 6 TL ye çıkan bir broşürlük Kalıplı imalatta adet 500 olduğunda 4-5 TL ye çıkar. Bu adet 2500 e çıkarsa broşürlük 2-3 TL civarına kadar inebilir. Her halukarda hiçbir zaman, el işçiliği ile yapılan ve laser kesim & plexi büküm işlemiyle ortaya çıkan broşürlükle kıyaslanamayacak kadar kalite farkı göze batar.

a ) Kalıplı Standlar

Adetli imal edildiği zaman düşük bütçeli fakat fazla detaya girilemediği için görsellikten yoksun stant imalat şeklidir. Aslında son zamanlardaki maliyet indirmeye yönelik arayışlar sonucunda ortaya çıkan bir sektör olmuştur. Normal şartlarda kalıplı imalat ülkemizde uzun süreden beri vardı fakat stant için uygulamalar stant sktörünün gelişmesine paralel olarak son 10 senedir göze çarpmaktadır.
- Vakum Stant :Vakum stant imalatı başlı başına ayrı bir sektör  olup aslında imalatçı sadece vakum stant imalatında bulunmaz.Üretimleri arasında gelen talebe göre vakum standın da kalıbı çıkartılarak imalata eklenir.
Vakum kalıplama yöntemi: Vakum kalıplama yöntemi ile yapılan ürünler, günümüz endüstrisinde kullandığımız bir çok ürünü kapsamaktadır. Bu yöntemin kullanılmasının amaçlarının başında düşük maliyetli kalıp tasarımı gelmektedir. Arz talep dengesine göre bu sistemin kullanılması daha avantajlıdır. Bu yöntemle üretilen plastik parçalara, yoğurt kabı ve kapakları şeklinde olan ürünleri örnek olarak gösterebiliriz. Vakum kalıplama yöntemi ile üzerinde delik boşluk vs.. olmayan içi boş ve ince et kalınlığına sahip olan parçalar üretilmektedir. Oluşan ürün kase şeklinde olur. Yani bir tarafı boştur. İçi dolu bir parça üretimi bu yöntemle gerçekleştirilemez. Vakum kalıplama yöntemi, yapılan tek taraflı kalıbın (sadece erkek ya da dişi kalıp) üzerine daha önceden ısıtılmış olan plastiğin hava ile vakumlanması sonucunda kalıp üzerine kaplanması şeklinde oluşur. Daha sonra parça kenarlarında oluşan çapak diye tabir ettiğimiz kısımlar ayrı bir kalıpta kesilir. Vakumyapılacak olan ortamda ki hava basıncı, kalıp tasarımı,ısıtıcı olan teçhizat doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Vakum kalıplama yönteminin ucuz olması ve seri üretilen parçaların da bu sistemi desteklemesi ile kar oranında firmanız adına bir kazançtır.

Daha detaylı imalat bilgisi ve prosesi için tıklayınız.
- Akrilik Döküm Stant
Acrylic maddesi polimer kökenli bir malzeme olup kalıplı şekillendirmeye oldukça uygun değişik renklerin elde edilebildiği şık bir malzemedir. Kalıplar arasına yüksek ısılarda eritilerek dökülen akrilik nihayetinde kalıbın şeklini alarak hizmete sunulur.
- Karton Stant
Stant sektörünün en uygun fiyatlı olan standlarıdır. Tabii ki yine adetsiz olarak üretilemezler. Son zamanlarda büyük boy standların da karton malzeme ile imalatı çoğu yerde göze çarpmaktadır. Mukavemeti ve görselliği 2nci plana atan imalatçılar için oldukça hesaplı bir stant olup kullanım ömrü de oldukça kısadır. Dış etkenlere karşı dayanıksızdır.
- Enjeksiyon Stant
Stant sektöründe çok fazla kullanılmayan bir sistem olup genellikle küçük plastik kökenli parçaların metal kalıp içerisine enjekte edilmesiyle oluştuğu için başlı başına bir stant değil ama standın yan parçaları imal edilebilir.
Plastik  enjeksiyon
Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalat yöntemidir. Bu metod ile en küçük komponentlerden, bahçe mobilyalarına kadar çok çeşitli ebat ve kategorilerde plastik parçalar imal edilebilir. En yaygın imalat yöntemlerinden biridir. İşlemin gerçekleştirildiği makineye plastik enjeksiyon makinesi denir. İlk plastik enjeksiyon makinesi 1930′lu yıllarda yapılmıştır.

 Enjeksiyon prosesi genel olarak 6 basamaktan meydana gelmektedir.
1.Kapama
Bir enjeksiyon makinesi 3 ana parçadan oluşur. Kapama ünitesi(Mengene), enjeksiyon ünitesi ve kalıp. Kapama ünitesi, enjeksiyon ve soğutma esnasında kalıbı basınç altında tutan ünitedir.Daha basit olarak enjeksiyon kalıbının iki tarafını (dişi ve erkek) birleştiren ünitedir.

2.Enjeksiyon
Enjeksiyon aşaması esnasında, taneler halindeki plastik malzeme enjeksiyon ünitesi üzerindeki hazneye dökülür. Oradan rezistanslı ısıtıcılar ile ısıtılan silindir içine, elektrik motoru ile kumanda edilen bir vida vasıtası ile alınır. Vida sıkıştırma işlemi yaparak sıcaklık ve basınç altında eriyik hale gelen plastik malzemeyi silindirin sonuna kadar ilerletir.Vidanın önüne kalıbı doldurmak için yeterince malzeme alındığında enjeksiyon işlemi başlar. Eriyikplastik, makinenin ucundaki bir meme vasıtası ile kalıbın içine gönderilir. Bu işlem esnasındaki basınç ve hız vida ile kontrol edilir.
3.Ütüleme
Bu aşamada kalıp içine enjekte edilmiş olan plastik eriyiğin, basınç uygulanarak kalıp boşluğunu iyice doldurması sağlanır.
4.Soğutma
Plastik, kalıp içinde katı hale gelinceye kadar soğutulur.
5.Kalıp Açma
Kapama ünitesi kalıbın iki tarafı ayrılacak şekilde açılır.
6.Çıkarma
İticiler vasıtası ile bitmiş parça kalıptan çıkarılır.

 

b ) Kalıpsız Standlar

Kalıpsız Standçılıkta önceleri tamamen el işçiliğine dayanan bir üretim prosesi mevcut iken teknolojinin gelişmesiyle birlikte çalışanların yükü belli oranda hafifletilmiştir. Fakat bu sektörde  insan faktörü her zaman ana unsur olamaya devam edecektir. Çünkü insanoğlunun tasarımdaki sonu olmayan hayal gücüne teknolojinin yetişmesi oldukça geç oluyor.
Kalıpsız standçılığın diğerlerine göre belli başlı avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibidir.
Avantajları:

 • Tasarıma yönelik imalatta sınır yok denilecek kadar azdır.
 • Renk ve malzeme alternatifleri son noktasına kadar kullanılabilir.
 • En ince detaylar bile uygulama sınırları içerisindedir.
 • Aynı tasarım çok değişik malzemelerle gerçekleştirilebilir.
 • Kalıp maliyeti yoktur.
 • Tasarımda sonradan çıkabilecek değişiklikler sancısız olarak düzeltilebilir.
 • Fikir aşamasındaki hatalar imalat esnasında kolayca düzeltilebilir.
 • Demonte sistemi en kolay bu sistemde uygulanabilir.
 • İmalat adedi konusunda sıkıntı yoktur. 1 adet üretim de yapılabilir.
 •   Prototip uygulaması kalıplı standlara göre çok daha hızlı ve düşük maliyetlidir.
 • Standların tadilatı ve tamiratı söz konusudur.
 • % 98 oranında geri dönüştürülebilir doğa dostudur.

Dezavantajları:

 • Kalıplı standlardaki çok yüksek adetlere göre birim maliyeti daha pahalıdır.
 • Yüksek adetlerde imalat zamanı Kalıplı Standlara göre çok fazladır.
 • Kalıpsız Stant çeşitleri aşağıda sıralanmıştır.
 • Ahşap Stant
 • Pleksi Stant
 • Kompozit Stant
 • Alüminyum Stant

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>